Kromun Özellikleri Nelerdir ?

Krom, metalurji, kimya, ateşe dayanıklı çeşitli malzemelerin yapımı ve döküm kumu sanayiinin yanında otomotiv, mutfak ve banyo metalleri gibi sektörlerde de kullanım alanlarını sürdürmektedir. Ama tüm bunlardan önce kullanım yönü kapsamında, en başta demiri sertleştirmekte kullanılır. Krom demir alaşımı oldukça önemli bir hammadde olmasıyla birlikte, oldukça sert bir yapıya sahip olması sebebi ile aşındırıcı aletlerin yapımında işe yarar ve  en sık kullandığımız madenlerin başında gelir.

 

Krom nikel alaşımının katıldığı demir ise çok dayanıklı ve esnek yapıda çelik oluşturmamızı sağlar. Elde edilen tüm bu alaşımlardan ise çeşitli makine parçaları, zırhlar, köprüler elektrik dirençleri yapabiliriz. Dayanıklı ve yüksek kalite sonuç almak için öncelik her daim paslanmaz çeliklerdedir Munzur Krom ailesi olarak, tüm bunları gerçek hayata geçirmenin en güvenilir ve en kârlı adresi olarak faaliyetlerimize yön vermekteyiz.

 

Isıya karşı olan dayanıklılığı sayesinde de endüstri ve sanayi sektöründe en çok ihtiyaç duyulan hammaddelerin başında gelmektedir. Ayrıca doğadan saf halde çıkarılması mümkün olmayan kromun atom ağırlığı ise 51,9962’dir. Krom, doğada başka elementlerle bileşik halde bulunur. Bu nedenle saf krom elde etmemiz için kromu bir takım işlemlere tabi tutmamız gerekir.  Bu işlemler sonucu saf kromu toz ya da sıvı halde kullanabiliriz. Krom demir alaşımı, en çok karşılaştığımız bileşenlerden biridir. Sert yapısının yanı sıra kolay kırılan bir forma sahip olduğunu söyleyebiliriz.


Türkiye'nin krom merkezlerinden biri olan Tunceli Munzur bölgesinde çalışmalarını titizlikle ve büyük bir özveriyle gerçekleştiren ve gerçekleştirmeye devam eden Munzur Krom ailesi olarak bizimle çalışmanızdan memnuniyet duyarız. Hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşmak ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın.