Krom Nerelerde Kullanılır ?

Kullanım alanlarına tüm bunlara ek olarak çeliğin sertleştirilmesi, paslanmaz çelik üretimi ve diğer metallere dayanıklılık sağlayacak olan alaşımların elde edilmesini de eklememiz mümkündür. Sert ve kolay kırılmasının yanında parlak, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir. Bu sayede yapacak olduğumuz işlerde estetik olarak kullanılabilme olanağı da sunar. Yani mimari ve dekorasyon alanında kullanımına çokça yer verdiğimiz bir alaşımdır.

 

Dünya krom üretiminin tamamına yakın bir yüzdelik dilimi, ortalama %95 civarlarında, ferrokrom üretiminde kullanılır. Ferrokrom, %50-%70 civarları arasında krom, %30-%50 civarları arasında da demir içeren bir alyajdır. Alyajlar, her türden demir alaşımlarına genel olarak verilen isimleri temsil etmektedir. Ferroalyajlar da bunlardan birisidir. Bunlar da çelik, döküm sanayisinin olmazsa olmaz parçalar olarak nitelendirdiğimiz parçalardır. Nemli havaya karşı dayanıklıdır ve son derece üstün özellikleri bünyesinde barındırmaktadır.

 

Yüksek demirli krom cevheri olarak da anılan ferrokromlardan, metal sanayisinin en önemli hammaddesi olarak bahsederiz. Demiri sertleştirmemiz de bu cevherin kullanımıyla mümkün kılınır. Kromu, demirin sertleştirilmesi amacıyla ferro krom veya nikel ile birlikte demire katarız ve böylece çok daha sert bir alaşım elde ederiz.

 

Bu alaşımlar da bize yüksek ve sürekli dayanıklılık gerektiren malzemeler için daha etkin bir kullanım olanağı doğurur. Ayrıca paslanmaz çelik, metal ve silah endüstrisinin çok önemli bir maddesi olduğundan da bahsetmemiz gerekir. Bu bilgiler ışığında kromun çeşitli alaşımlarının mermi, denizaltı, gemi, uçak, top ve silahlarla ilgili destek sistemlerinde kullanıldığını söylememiz mümkündür. Munzur Krom olarak bu alanlara destek vermekten geri kalmıyor, tüm bu alanların faaliyete geçirilmesine öncülük ediyoruz.

 

Oldukça sert ve kırılgan yapıya sahip olan krom, sahip olduğu bu çok yönlü özellikler nedeniyle çokça tercih ettiğimiz bir element konumundadır. Kullanım alanlarında sahip olduğu çeşitliliklerle birçok sektörde tercih ettiğimiz bir madendir. Yapacağımız her türlü işlem üzerinde verimliliği arttıracak özellikleri içerisinde bulundurur.

 

Buna örnek olarak yazıda da bahsetmiş olduğumuz üzere çeşitli sebeplerden dolayı paslanma olasılığı büyük maddeler üzerinde, yapısını iyileştirici etken olarak kullanılmasını verebiliriz. Başta gelen özelliği olan paslanmaya karşı direnç gösterebilmesine ek olarak saydığımız tüm diğer özellikleriyle birlikte krom, vazgeçilmez bir metalik element olarak hayatımızdaki konumunu garantilemiştir. Aynı zamanda firmamızın üstün kalite standartları ile Türkiye’deki kullanımını oldukça yaygınlaştırmıştır.

 

Munzur Krom olarak projenize uygun paslanmaz yapıda çelik ürünlerimizi yüksek kalite standartları odağında sizlerle buluşturuyoruz. Sektörel farklılıklar içerek ve hammaddesi krom olan dayanıklı ürün yelpazemiz ile her daim ihtiyaçlarınıza profesyonel çözümler sunuyoruz. Hizmetlerimiz ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızdan bizlerle iletişime geçerek, %100 güvenilirliği deneyimleyebilirsiniz.


Türkiye'nin krom merkezlerinden biri olan Tunceli Munzur bölgesinde çalışmalarını titizlikle ve büyük bir özveriyle gerçekleştiren ve gerçekleştirmeye devam eden Munzur Krom ailesi olarak bizimle çalışmanızdan memnuniyet duyarız. Hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşmak ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın.