Krom İhracatı

Krom dünyada herhangi bir borsaya kote bir maden değildir. Fiyatı arz talep dengesinde ilerlemektedir. Dünyanın en geniş rezervlerinden birine sahip ve büyük yatırımlar ile üretim yapan Türkiye Çinin sürekli krom talebini karşılamak için her yıl üretimini artırmaktadır.

2009 yılında Türkiye 1.758.719 ton krom cevheri ihraç etmiştir. İhracatın yaklaşık %87'si Çin Halk Cumhuriyeti, %7 si İsveç'e yaklaşık %3'ü Rusya ve kalan %3'ü diğer ülkelere yapılmıştır.

2010 yılında Türkiye Krom Cevheri ihracatını %28 arttırarak 2.258.306  ton krom cevheri ihraç etmiştir. İhracatın yaklaşık %86'sı Çin Halk Cumhuriyetine, %7'si İsveç'e, %2'si Rusya'ya ve kalan %5'i ise diğer ülkelere yapılmıştır.

Paslanmaz Çelik üretimi için çok önemli bir girdi olan krom dünyada en yaygın üretimi olan 3. metaldir. Kromun dünyada en büyük alıcısı Çin Halk Cumhuriyetidir. Her yıl Çin Halk Cumhuriyeti'ne dünyanın dört bir yanından yaklaşık 8 Milyon Ton krom ihraç edilmektedir. Bu ihracatın yaklaşık %40'ı Güney Afrika, %25'i Türkiye, %10'u Umman ve geri kalan %25'i ise Pakistan, Hindistan, Kazakistan, İran, Filipinler ve Brezilya gibi ülkeler tarafından yapılmaktadır.


Türkiye'nin krom merkezlerinden biri olan Tunceli Munzur bölgesinde çalışmalarını titizlikle ve büyük bir özveriyle gerçekleştiren ve gerçekleştirmeye devam eden Munzur Krom ailesi olarak bizimle çalışmanızdan memnuniyet duyarız. Hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşmak ve bizimle iletişime geçmek için tıklayın.